Kauza podvedení vozičkári,
čo sa vlastne stalo?
7. 2. 2018 / Bratislava
Realitným trhom posledný týždeň otriasla kauza vozičkárov – Natálie Turčinovej a Martina Rybarčáka. Mladý pár ostal podvedený a prišiel o 80.000 € určených na spoločné bývanie.
Na jar 2016 si pár vyhliadol na kúpu nehnuteľnosť, ktorá vyhovovala ich špecifickým požiadavkám. Išlo o byt v bytovom komplexe Sunpark Residence v Bratislave. Celú kúpu im sprostredkovala realitná maklérka Henrieta Lukovicsová z realitnej kancelárie RE/MAX Gold. A tu sa začína ich príbeh, z ktorého sa stala silno medializovaná kauza. Zhrňme si teda, čo sa vlastne odohralo:
Henrieta Lukovicsová z realitnej kancelárie RE/MAX Gold zabezpečila mladému páru zmluvu o budúcej zmluve s investorom stavby – spoločnosťou COLONIA- STAV, ktorej majiteľom bol v tom čase maďarský podnikateľ Zoltán Molnár. Cez maklérku prisľúbil zrealizovať stavebné úpravy a mladí vozičkári sa s ním teda dohodli na výške kúpnej ceny bytu – 146 000 eur. Na účet mu poslali vopred zálohu 80 000 eur.
- Developer Zoltán Molnár na zmluve síce figuroval, no byt v čase podpisu zmluvy už nevlastnil. O tejto skutočnosti sa mladý pár dozvedá až vo chvíli, keď požiadajú banku o hypotekárny úver na dofinancovanie kúpnej ceny bytu.
- Banka úver odmietne poskytnúť, pretože údaje na zmluve o budúcej kúpnej zmluve nesedeli s údajmi na LV. Meno na zmluve sa nezhodovalo so skutočným majiteľom bytu.
- Napriek tomu, že mladí žiadajú o vysvetlenie maklérku Lukovicsovú, dočkajú sa len ubezpečenia, že všetko sa vyrieši. Pre denník N, ktorý kauzu otvoril, uviedla: „ tlačila som na investora, aby ťarchu na byte dal do poriadku, alebo vrátil peniaze“. Pre denník Nový Čas svoje konanie obhajovala nasledovne: „ Bol to iba dočasný vlastník, nie normálny. Keď sa to zistilo, tak sme to riešili, chceli sme sa spojiť s investorom, mali sme zopár stretnutí, povedal, že sa to bude vymazávať a všetko pôjde na nich“.
- Oklamaní mladí ľudia podávajú v októbri 2016 trestné oznámenie, no ešte pred koncom spomínaného roku sa od Okresného riaditeľstva PZ v Bratislave, z odboru kriminálne polície dozvedajú, že trestné oznámenie bolo odmietnuté, lebo neexistoval dôvod na začatie trestného stíhania. Maklérka Lukovicsová totiž uviedla, že o skutočnosti, že byt má iného vlastníka nevedela a dozvedela sa to až od kupujúcich vozičkárov. Neskôr priznala, že pri podpise zmluvy do LV nenahliadla, no kupujúcich o ťarche na byte upozornila a ubezpečila ich, že bude odstránená. Developer Zoltán Molnár rovnako tvrdil, že nemal v úmysle niekoho podviesť. Keďže vraj žije v Maďarsku a podniká na Slovensku, slovenský právny poriadok nepozná. Vyšetrovateľ s prokurátorom napokon úmysel zatajenia dôležitých skutočností nepreukázal.
- Poškodení mladí ľudia sa obrátili aj na samotnú sieť RE/MAX- u. Tá sa niekoľkokrát s nimi v zastúpení generálneho riaditeľa RE/MAX Slovakia Richardom Churým stretla. Pár však neskôr spochybnil skutočnú snahu o riešenie celého problému. Samotný ombudsman siete priznal, že maklérka pochybila. „Zmluva navrhnutá developerom však kupujúcich upozorňovala, že predmetný byt nie je úplne bezrizikovou investíciou, pričom ku jej podpísaniu prišlo po štyroch dňoch od zaslania návrhu e-mailom. Na základe dostupných informácií zásadne odmietame falošné obvinenie, že maklérka Lukovicsová konala s úmyslom spáchať podvod. Potvrdzuje to fakt, že vyšetrovateľ trestné oznámenie vo veci odmietol a sťažnosť bola zamietnutá prokurátorom. Celá suma bola poukázaná priamo na účet developera, teda maklérka Lukovicsová nemala z uvedenej transakcie žiadny prospech. Napriek skutočnosti, že jej vina nebola preukázaná, spolupráca s ňou bola ukončená“ uviedol RE/MAX pre denník Nový Čas.
- Hoci pár od zmluvy odstúpil už v decembri 2016, peňazí sa dodnes nedočkali.
- Koncom roku 2017 bol na spoločnosť COLONIA-STAV s.r.o. vyhlásený konkurz. Ten bol ale v novembri 2017 zastavený Okresným súdom v Trnave. Podľa poškodených návrh na konkurz podala firma, ktorá sama neskôr zanikla.
……. po medializovaní kauzy
- Spolupráca maklérky Lukovicsovej so sieťou bola skutočne ukončená, faktom však je, že tak RE/MAX urobil až po masívnej medializácii prípadu a takmer dva roky od vzniku celého problému.
- Mladý pár mal dostať časť peňazí späť. Ako však na svojom blogu uviedla poškodená Natália „30tisíc eur, ktorá prišla v splátkach 10tisíc a 20tisíc od budúcich investorov, čo bola cena za naše mlčanie. Keď sme chceli následne tieto peniaze zazmluvniť, aby nám boli oficiálne prinavrátené, žiadali od nás na oplátku podpísanie zmluvy o postúpení pohľadávky, v ktorej by sme sa vzdali ďalších nárokov – nemohli sme sa súdiť, nemohli by sme situáciu zverejniť v médiách, ani sa verejne sťažovať, či dokonca by sme vyhlásili, že podvod, či chyba sa nestali!“. Mladý pár na odporúčanie právnika na peniaze nesiaha, keďže nemá žiadny zmluvný základ a existuje obava, že by ich niekto mohol vymáhať späť.
- Developer Zoltán Molnár mal podľa čitateľov denníka N spôsobiť problémy aj záujemcom o byty v maďarskej Rajke.
.
Zdroje: - Článok Denníka N »
- Článok Denníka N – rozhovor s predsedom Realitnej únie SR »
- Video Reportáž denníka Nový čas »
- Článok /blog/ zverejnený on-line na Denník N »
- Článok denníka Nový čas »
- Reportáž TV Markíza »
- Diskusia k zverejnenému článku »