Novela živnostenského zákona účinná od 1. 2. 2020
29. 1. 2020 | JUDr. Mojmír Plavec, RSc.
Po veľkom úspechu na českom realitnom poli, kde prijali historicky prvý realitný zákon, sme sa dočkali zmeny aj na Slovensku. Síce malej, ale z mnohých ohľadov významnej. Zmena sa týka časti živnostenského zákona o preukazovaní odbornej spôsobilosti pri vstupe do podnikania s nehnuteľnosťami.
Čo sa mení?
Na úvod by som si dovolil zdôrazniť, že novela živnostenského zákona sa dotýka len osôb, ktoré ešte v realitách nepodnikajú a majú záujem v oblasti realít v budúcnosti pôsobiť. Realitných sprostredkovateľov, ktorí už realitnú činnosť vykonávajú, sa novela nijakým spôsobom nedotkne.
V súčasnosti platí, že ten, kto chce vykonávať realitnú činnosť, musí pri získavaní živnostenského oprávnenia preukázať vysokoškolské vzdelanie ekonomického, právnického, stavebného alebo architektonického smeru. Ak vysokú školu nemá, musí preukázať maturitu a 5-ročnú prax v realitnej oblasti. A práve táto posledná veta sa novelou mení tak, že po 1. 2. 2020 bude možné získať viazanú živnosť „realitná činnosť“ nasledovne:
- preukázať vysokoškolské vzdelanie ekonomického, právnického, stavebného alebo architektonického smeru
alebo
- preukázať úplné stredné vzdelanie s maturitnou skúškou, 2 roky praxe v odbore (v pracovnom pomere s realitnou kanceláriou) a osvedčenie o absolvovaní akreditovaného vzdelávacieho programu vydané vzdelávacou inštitúciou akreditovanou Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky
alebo
- zvoliť si zodpovedného zástupcu, ktorý spĺňa niektorú z vyššie uvedených požiadaviek.
Zodpovedný zástupca je fyzická osoba ustanovená podnikateľom, ktorej prostredníctvom zabezpečuje odborné vykonávanie činnosti počas prevádzkovania živnosti. Zodpovedný zástupca musí byť pri prevádzkovaní živnosti v pracovnom pomere k podnikateľovi. Výnimka, kedy nemusí byť v pracovnom pomere je, ak ide o manžela (manželku) podnikateľa alebo podnikateľov príbuzný v priamom rade (predok / potomok) alebo súrodenec, alebo ak ide o právnickú osobu, jej spoločník alebo člen, a ak ide o obec, jej starosta.
Čo sa dá čakať?
Na prvý pohľad sa môže zdať, že táto novela nebude mať zásadný dopad na profesionalizáciu všetkých podnikateľov na realitnom trhu, ale treba vyjadriť radosť a nádej, že je to prvým krokom ku komplexnej reforme legislatívy na úseku realitného sprostredkovania, tak ako sa nedávno udialo v Českej republike. V ďalších krokoch bude možné na ňu nadviazať úpravou existujúcich právnych predpisov, resp. prijatím samostatného zákona o realitnom sprostredkovaní.
Malý krok k zlepšeniu
Konečne sa realitný segment dostal do záujmu legislatívcov, síce na poslednú chvíľu tohto volebného obdobia, ale predsa. Ostáva dúfať, že nová garnitúra bude v legislatívnych zmenách pokračovať.
Spracoval:
JUDr. Mojmír Plavec, RSc.
tajomník Realitnej únie SR