23. 08. 2024 | RÚSR | Doba čítania: 4 minúty
Prenajímateľ potrebuje mať istotu, že jeho byt bude v dobrých rukách. K stretnutiu s ním preto pristupujte s rovnakou vážnosťou ako k pracovnému pohovoru.
Uvažujete o nájme? Poviete si, že stačí pozrieť inzeráty, dohodnúť si obhliadky, vybrať správny byt a sťahovať sa. Realita je však iná. „Karty“ väčšinou nerozdáva nájomca, ale prenajímateľ. On si vyberá, kto bude v jeho nehnuteľnosti bývať. Nečudo. Chce, aby bola v dobrých rukách. Preto zvolí toho najlepšieho nájomcu. Keďže sa prenajímateľ bude zaujímať o Vás, musíte sa na to dobre vopred pripraviť. Vopred preto, lebo od okamihu, keď mu zavoláte, všetko pôjde už veľmi rýchlo. Ráno telefonujete a večer máte obhliadku. Pozrime sa najkôr, ako by to na stretnutí s prenajímateľom nemalo vyzerať…

Marek si dohodol obhliadku 2 izbového bytu. Na stretnutie prišiel o 15 minút neskôr bez toho, aby zavolal, že bude meškať. Na sebe mal špinavé tričko a žabky. Pri vstupe do bytu pozdravil slovom „dobrý“, svoje meno zahundral, strčil si ruky do vreciek a bez akéhokoľvek záujmu začal prechádzať miestnosťami. Rozprávanie majiteľa ignoroval, viackrát sa unudene pozrel na svoj mobilný telefón. Bez povolenia si sadol na gauč a začal kritizovať štýl zariadenia bytu. Keď prenajímateľ spomenul podmienky zmluvy a kauciu, Marek prevrátil oči. Prenajímateľa to prestalo baviť a obhliadku ukončil. Nečudo, že Marek si hľadá nájom doteraz. Urobil totiž niekoľko „školáckych“ chýb. Prišiel na obhliadku neskoro, bol neupravený a správal sa nezdvorilo.
Nečudo, že majiteľ rýchlo pochopil, že toto nie je správny nájomca. Aj preto sa o Mareka bližšie nezaujímal a nič sa ho nepýtal.
1. PRIPRAVTE SA NA OTÁZKY
V centre diania na stretnutí s prenajímateľom nie je jeho nehnuteľnosť, ale Vy. Aspoň pre neho. Komunikácia s ním Vám môže dokonca pripomínať pracovný pohovor. Ak ste už v živote nejaký absolvovali, viete, že sa naň dá pripraviť. To isté platí o pohovore, ktorý sa týka nájmu. Nebudete mať síce v rukách svoj životopis, ale niektoré otázky môžu byť podobné. Prenajímateľ totiž potrebuje mať istotu, že jeho byt bude v dobrých rukách. K stretnutiu s ním preto pristupujte s rovnakou vážnosťou ako k pracovnému pohovoru. Ako ho úspešne zvládnuť? Mali by ste sa pripraviť na tieto (a podobné) otázky.
Najčastejšie sa prenajímatelia pýtajú:
-
Kde teraz bývate a prečo sa sťahujete?
Buďte pripravení hovoriť o svojom súčasnom nájme a referenciách. Vyhnite sa tomu, aby ste sa sťažovali na prenajímateľa, ktorý Vám vypovedal zmluvu. Hľadanie nájmu Vám to skomplikuje. -
Chcete odísť od rodičov do svojho prvého nájmu?
Aj v tomto prípade si svoju odpoveď premyslite. -
Aký je zdroj Vašich príjmov? Aké máte povolanie a kde pracujete?
Prenajímateľ kladie túto otázku, aby sa uistil, že budete schopní pravidelne platiť nájomné. Pokiaľ máte stabilnú dobrú prácu, povedzte to, hoci sa Vám môže otázka zdať osobná. Vyhýbavá odpoveď Vám veľmi nepomôže. -
Aké máte koníčky?
Pokiaľ ste bubeník a doteraz ste trénovali doma, môžete mať problém. -
Máte domáce zvieratá?
Nie vždy prenajímateľ v texte inzerátu domáce zviera komunikuje. Neznamená to však automaticky, že prijme s nadšením, že sa mu do bytu nasťahujete dobermana -
Fajčíte?
Sú prenajímatelia, pre ktorých fajčenie môže byť červená čiara. Darmo budete vysvetľovať, že si zapálite len na balkóne. -
Aké sú Vaše plány do budúcnosti?
Prenajímateľa nezaujíma, či plánujete cestu okolo sveta alebo založenie rodiny. Chce len vedieť, ako dlho zostanete v jeho nehnuteľnosti.
Tieto a podobné otázky si na Vás možno počkajú do obhliadky. Nech Vás však nezaskočia, ak ich dostanete už pri prvom kontakte s prenajímateľom.
2. PÝTAJTE SA
Počas komunikácie s prenajímateľom máte priestor aj na svoje otázky. Keď na ne príde čas, rozhodne by ste nemali zostať ticho. Dajte si však pozor, čo a ako sa pýtate. Zaujímajte sa o podmienky nájmu, poplatky, ich presnú štruktúru, vyúčtovanie, riešenia v súvislosti s údržbou a opravami v byte. Pokiaľ chcete robiť nejaké úpravy interiéru („rád by som si priniesol vlastný luster“), komunikujte to.
Ako na to?
Veľkým pomocníkom v tejto oblasti môže byť pre Vás model nájmu s názvom Nájom plus+, ktorý je pod kuratelou Realitnej únie SR. Nezáleží na tom, či Váš konkrétny nájom bude prebiehať v tomto režime alebo nie. Môžete sa inšpirovať, ako môže vyzerať nájom, ktorý je bezpečný pre prenajímateľa a korektný pre nájomcu.
Stačí, ak si prečítate „Desatoro Nájmu plus“, ktoré má širšiu platnosť: https://www.realitnaunia.sk/najom-plus. Ide pri pravidlá vo vzťahu medzi nájomcom a prenajímateľom. Ak na ne vhodne upriamite pozornosť, získate u prenajímateľa kladné body. Pochopí Vašu pripravenosť plniť si povinnosti nájomcu.
A na aké otázky by ste si mali dávať pozor?
Nevhodný typ otázky je napríklad tento: „V práci to mám teraz neisté, nebude vadiť, ak by mi to nevyšlo a chvíľu by som s nájmom meškal?“
3. NA ČO EŠTE NEZABUDNÚŤ, AK CHCETE ZÍSKAŤ NÁJOM
Otázky ste prenajímateľovi zodpovedali bez zaváhania, pričom on súhlasne prikyvoval hlavou. Takisto ste trafili, čo sa pýtať. Všetko prebehlo hladko. Máte vyhraté? Hoci si myslíte, že ste len krôčik od získania nájmu, všetko môže byť inak…
-
Prenajímateľ sa nerozhoduje len na základe priamej komunikácie s Vami. Zisťuje si o ešte ďalšie informácie. Tie, ktoré ste mu poskytli v rozhovore, sú len časťou celkovej mozaiky.
-
Prenajímateľ si Vás preverí v rôznych registroch neplatičov, pozrie sa, či nefigurujete na nejakej čiernej listine. V prípade, že máte niekde problém a viete to zmeniť, urobte to ešte skôr ako si začnete hľadať nájom. Vaše šance získať ho sa môžu výrazne zmeniť.
-
Počítajte aj s tým, že prenajímateľ si prelustruje Vašu komunikáciu na internete. Nespoliehajte sa, že si Vás nedohľadá na sociálnych sieťach. Skrátka napravte všetko, čo sa ešte dá.