V čom je (právny) problém?
Okrem nechuti klientov čokoľvek podpisovať je potrebné brať do úvahy aj právne aspekty sprostredkovateľskej zmluvy. Podnikatelia sú väčšinou zvyknutí na to, že Obchodný zákonník im dáva širokú zmluvnú voľnosť. Pri sprostredkovateľských zmluvách to už prestalo platiť.
Sprostredkovateľské zmluvy majú totižto charakter spotrebiteľských zmlúv, a preto nesmú obsahovať neprijateľné podmienky, teda podmienky, ktoré spôsobujú značnú nerovnováhu v právach a povinnostiach zmluvných strán v neprospech spotrebiteľa. Zmluvné ustanovenia, ktoré sú v rozpore s predpismi na ochranu spotrebiteľa, sú absolútne neplatné, čo znamená, že ich neplatnosť sa nepremlčuje a súd na ňu prihliada automaticky (z úradnej povinnosti).
Od r. 2015 nadobudla účinnosť novela nariadenia vlády SR, ktorá určila veľkosť písma v spotrebiteľských zmluvách (min. 1,9 mm). Ak s klientom uzavriete sprostredkovateľskú zmluvu, ktorá nespĺňa túto formálnu náležitosť, je celá zmluva neplatná. Tým pádom nevznikne vaše právo na akúkoľvek províziu.

Ako sme tento problém vyriešili?
Všeobecné podmienky sprostredkovania v spojení so špeciálne navrhnutým formulárom tvoria novú generáciu sprostredkovateľskej zmluvy, ktorá je atraktívna, jednoduchá a z právneho hľadiska účinná.
Na aké situácie sú vhodné Všeobecné podmienky sprostredkovania?
- Sprostredkovanie predaja nehnuteľnosti
- Výhradné (exkluzívne) sprostredkovanie predaja
- Sprostredkovanie kúpy nehnuteľnosti
- Sprostredkovanie prenájmu
- Sprostredkovanie nájmu
Aký je postup zazmluvnenia klienta?

Ľahšie sa dá získať aj exkluzivita
Korektné pre RK aj pre klienta
Ponecháva realitkám možnosť rozlišovať sa
Všeobecné podmienky sprostredkovania sú brožúrkou so 40 stranami a tvoria ju kapitoly:
- Priebeh realitného obchodu – grafické znázornenie
- Praktické rady pre klientov
- Príprava nehnuteľnosti na predaj
- Ako sa správať počas obhliadky
- Aké sú daňové povinnosti pri predaji nehnuteľnosti
- Všeobecné podmienky sprostredkovania
